Program Demokratów Ziemi Sanockiej dla Sanoka
Sanok miastem obywatelskim, ekologicznym, dialogu, stabilnym finansowo, przyjaznym przedsiębiorczości, otwartym na nowe technologie, dbającym o osoby starsze i niepełnosprawne, stwarzającym szanse rozwoju dla młodych ludzi, stawiającym na edukację, sport, turystykę, wysoką jakość życia i dobre relacje z sąsiadami.
Zmieniając sposób zarządzania, opierając go głównie na potencjale Sanoka i sanoczan, przedstawiamy 5 filarów programowych, które będą stanowić o przyszłości naszego miasta.
#SanokRealnyRozwój
Filar I
ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Filar II
INFRASTRUKTURA
Filar III
POLITYKA SPOŁECZNA, SENIORALNA I ZDROWOTNA
Filar IV
KULTURA, EDUKACJA, SPORT
Filar V
NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE MIASTEM, EKOLOGIA I WSPÓŁPRACA Z SĄSIADAMI
I . Rozwój przedsiębiorczości
Zadbamy o odrodzenie małej przedsiębiorczości. Wprowadzimy ułatwienia dla odbudowy drobnego handlu i usług w centrum miasta.
Sanok ma wszystko, czego potrzeba, żeby uruchomić i rozwinąć „Inkubator Biznesu” oraz „Akcelerator Startupów”. Zbudujemy cały ekosystem wspierający przedsiębiorczość. Stworzymy miejską przestrzeń coworkingową.
Otworzymy tereny inwestycyjne przy południowej obwodnicy miasta z przeznaczeniem na lokowanie działalności produkcyjno-usługowej.
W krótkim czasie stworzymy platformę współpracy pomiędzy samorządem, a lokalnymi przedsiębiorcami, m. in. w celu podjęcia wspólnych działań na rzecz tworzenia nowoczesnych, wysokopłatnych nowych miejsc pracy.
Dołożymy starań, aby udoskonalić system obiegu informacyjnego w zakresie bieżących ofert na rynku pracy, a także informacji o odpowiednio wykwalifikowanych pracownikach oczekujących na oferty. Sprawimy, że wszystkie oferty będą dostępne w przestrzeni internetowej, natychmiast po ich zgłoszeniu.
Zaproponujemy „sanocki bank CV”, w którym znajdą się absolwenci sanockich szkół i uczelni, którzy na preferencyjnych warunkach będą zatrudniani przez okolicznych przedsiębiorców. Pozwoli to młodym rozpocząć atrakcyjną drogę zawodową w Sanoku.
Stop wyludnianiu miasta! Uruchomimy nowe tereny pod budownictwo jednorodzinne w granicach miasta, wszędzie tam, gdzie nie stoi to w kolizji z wartościami przyrodniczymi. Przygotujemy dla nich plany zagospodarowania. We współpracy z prywatnymi inwestorami stworzymy mechanizmy wyposażenia tych terenów w niezbędną infrastrukturę.
Deklarujemy równomierny rozwój miasta. W większym stopniu będziemy wspierać rozwój rejonów peryferyjnych oraz poprzemysłowych.
Rozpoczniemy realne wprowadzenie rozwiązań Inteligentnego Miasta (smart city). Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych przestrzeń miejska powinna stać się przyjazna dla mieszkańców, przedsiębiorców, turystów.
Doprowadzimy do profesjonalizacji pozyskiwania inwestorów zewnętrznych. Sanok ma duży potencjał transgraniczny, który jest kompletnie niewykorzystany. Jego położenie w “trójkącie przygranicznym” umożliwia lokowanie dobrze prosperujących podmiotów handlowo-usługowych.
Zadbamy o właściwą promocję gospodarczą miasta. Sanok pozbawiony jest promocji gospodarczej, przez co spychany jest na drugi plan przez większe ośrodki miejskie w regionie. Odpowiednio skrojona kampania informacyjna ukierunkowana na prezentację potencjału miasta jako ważnego ośrodka regionalnego skieruje uwagę potencjalnych inwestorów.
II Infrastruktura
Sanok będzie miastem skutecznie i rozsądnie zarządzającym infrastrukturą komunikacyjną, poprawimy komfort życia związanego z jakością dróg miejskich oraz komunikacją w mieście i okolicy.
Baczną uwagę poświęcimy poprawie jakości dróg miejskich. W oparciu
o sporządzoną analizę stanu dróg, opracujemy program ich remontów, uwzględniający kolejność i czas ich wykonania. Wyremontujemy most na Białą Górę.Nawiążemy ścisłą współpracę ze Starostwem Powiatowym w dziedzinie drogownictwa, z uwzględnieniem wspólnych przedsięwzięć remontowych
i modernizacyjnych. Drogi powiatowe w mieście nie mogą być gorsze ani lepsze od dróg miejskich.Wprowadzimy mechanizmy zachęcające do korzystania z komunikacji miejskiej i przesiadania się na rowery. Inwestycje w transport publiczny przynoszą wymierne efekty – redukują korki, zmniejszają liczbę wypadków
i kolizji na drogach, podnoszą poziom czystości powietrza.Zadbamy o budowę nowych dróg rowerowych, dogodnych połączeń, a także lepsze oznaczanie tras. Ważne, aby w miejscach do tego odpowiednich powstawały kontrapasy rowerowe. Przy każdym remoncie dróg będziemy pamiętać o rowerzystach, żeby nie przeoczyć szansy wprowadzenia zmian poprawiających warunki jazdy na rowerze.
Będziemy walczyć o remont torowiska linii 108 i rozwój połączeń kolejowych z innymi miastami, rozpoczynając od najbardziej oczekiwanych połączeń Sanoka z Krakowem i Warszawą.
Zapewnimy powrót Sanoka nad San! Będziemy aktywizować zapominane dzisiaj nadsańskie tereny. Zadbamy, aby odpowiednio zagospodarowane brzegi Sanu stały się ulubionym miejscem spacerów, relaksu i rekreacji. Sporządzimy atrakcyjny projekt pn. „Sanockie bulwary” i przystąpimy do jego realizacji.
Zbudujemy nowoczesną przystań kajakową z pełną infrastrukturą
Zbudujemy nowoczesny Camping dla kamperów
Wprowadzimy programy poprawiające estetykę podwórzy, skwerów i miejsc rekreacji, zadbamy, aby wyposażone zostały w elementy infrastruktury społecznej przewidziane dla wszystkich grup mieszkańców.
Zbudujemy partnerstwo miasta ze spółdzielniami mieszkaniowymi na rzecz rewitalizacji sanockich osiedli.
Sanok musi stać się miastem przyjaznym dla młodych rodzin z dziećmi.
Z myślą o nich stworzymy zróżnicowaną cenowo ofertę mieszkaniową. Ponadto będziemy wspierać osiedla i właścicieli kamienic w zakresie remontów zasobów mieszkaniowych.Zbudujemy mieszkania komunalne przeznaczając je dla osób najbardziej potrzebujących.
Większą troską i dbałością obejmiemy park miejski. Jego upiększanie winno doprowadzić do uczynienie zeń wyjątkowego miejsca relaksu i wypoczynku oraz prawdziwej atrakcji turystycznej.
Postawimy na Zielony Sanok. Zazielenimy i zacienimy latem rynek! Zadbamy o powiększenie liczby zielonych skwerów w mieście, wykazując więcej troski o ich wygląd.
Zagospodarujemy opuszczone i zdegradowane obszary w Śródmieściu
i innych dzielnicach Sanoka.Zadbamy o program małych retencji dla mieszkańców miasta, którzy będą mogli gromadzić i wykorzystywać wody odpadowe do celów gospodarczych
Rozpoczniemy efektywną walkę ze smogiem wprowadzając dla mieszkańców program wymiany nieekologicznych źródeł ciepła na przyjazne dla środowiska.
Wybudujemy elektrociepłownie dla dzielnicy Posada, zabezpieczymy ciepło dla mieszkańców po wypowiedzeniu dotychczasowej umowy
Poprawimy system selektywnej zbiórki odpadów dążąc do redukcji wysokości opłat za gospodarowanie odpadami
Wprowadzimy rozwiązania z zakresu elektromobilności poprzez instalację stacji ładowania samochodów elektrycznych
Rozjaśnimy Sanok – poprawimy jakość oświetlenia ulicznego wymieniając stare oprawy na nowoczesne oświetlenie LED-owe.
III Polityka Społeczna, Senioralna i Zdrowotna
-
Sanok będzie miastem wolnym od nepotyzmu, z przyjaznym dla mieszkańców samorządem. Sanok z uczciwym i przejrzystym zarządzaniem, współpracujący z mieszkańcami.
-
Wprowadzimy szerokie konsultacje, debaty i otwarte spotkania z mieszkańcami. Tematyczne posiedzenia rady miasta będą odbywać się z udziałem mieszkańców, urzędników oraz ekspertów. W takim składzie rada stanie się faktycznym partnerem i ciałem doradczym dla burmistrza w ważnych dla miasta sprawach.
-
Zadbamy, by ogłoszenia o konkursach na stanowiska w sanockim magistracie były publikowane w sanockich mediach. Koniec z konkursami organizowanymi pod określone osoby!
-
Zapewnimy mieszkańcom stały i pełny wgląd w finanse miasta, a działania administracji publicznej będą jawne i przejrzyste.
-
Udostępnimy wszystkie decyzje władz miejskich bez opóźnień i ograniczeń w witrynie internetowej miasta. To podstawowy warunek skutecznej społecznej kontroli władzy w mieście.
-
Otworzymy drzwi gabinetu burmistrza oraz jego zastępców – niech zawsze będą otwarte dla mieszkańców i mieszkanek.
-
Usprawnimy pracę Urzędu Miasta poprzez skuteczny przepływ informacji i dokumentów, tak, aby sprawy załatwiane były szybciej, bez zbędnej zwłoki i opieszałości
-
Usprawnimy system nadzoru właścicielskiego nad miejskimi spółkami (SPGK, SPGM i Hydro Sanok) dążąc do profesjonalizacji w obsadach prezesów i rad nadzorczych spółek – skończymy z upolitycznieniem rad nadzorczych.
-
Zintensyfikujemy proces pozyskiwania środków zewnętrznych, kierując je na inwestycje prorozwojowe i innowacyjne, tak aby mogły budować i wzmacniać potencjał miasta
-
Odnosząc się z szacunkiem do publicznego pieniądza wprowadzimy mechanizm racjonalnego procesu inwestycyjnego ukierunkowanego na realizację projektów, które w możliwie najniższym stopniu będą obciążać budżet miasta
-
Władza w mieście ma być także przyjazna mediom. Koniec z uchylaniem się przed odpowiedziami na trudne i niewygodne pytania dziennikarzy! Wyznaczymy urzędników odpowiedzialnych za rzetelny kontakt z mediami.
-
W ciągu pierwszych 100 dni od przejęcia władzy przedstawimy bilans otwarcia i pokażemy, jaki jest stan finansów w mieście.
-
Zmotywujemy radnych do angażowania się w sprawy mieszkańców. Zasadniczym celem tych działań będzie doskonalenie procesu decyzyjnego oraz poprawa jakości świadczonych usług publicznych.
-
Zaangażujemy straż miejską w sprawy mieszkańców, aby szybko i skutecznie reagowała na prawdziwe problemy w życiu miasta, w tym pomagała osobom starszym i niepełnosprawnym.
-
Będziemy wzmacniać działalność organizacji pozarządowych. Zaproponujemy nową, mądrą i nieobawiającą się mieszkańców władzę, kreującą tego typu aktywność, poprzez wspieranie organizacji pozarządowych oraz współpracę z nimi, a także przekazywanie im niektórych zadań samorządu.
-
Sanok będzie miastem z polityką społeczną dostosowaną do potrzeb mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych i rodzin znajdujących się w sytuacjach kryzysowych.
-
Z myślą o rodzinach wielodzietnych zwiększymy godziny pracy przedszkoli, żłobków i świetlic szkolnych, a także ofertę tych instytucji poszerzymy w okresie wakacji i ferii.
-
Utworzymy Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych, zapewniając modelowy projekt jego funkcjonowania. Stworzymy warunki do nawiązania stałej współpracy z Powiatowym Centrum Wolontariatu oraz Sanockim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
-
Wprowadzimy Kartę Sanockiego Seniora, umożliwiającą korzystanie ze zniżek w rozmaitych punktach i instytucjach.
-
Wespół z organizacjami pozarządowymi uruchomimy specjalistyczne programy profilaktyczne i zdrowotne skierowane do seniorów. Wsparciem dla systemowych działań poświęconych osobom starszym będzie działająca przy Urzędzie Miasta Rada Seniorów
-
Dokonamy standaryzacji usług opiekuńczych, w tym usług specjalistycznych, przeprowadzimy analizę jakości świadczonych usług oraz ponoszonych kosztów.
-
Wprowadzimy we wrześniu sanockie obchody Dnia Seniora, w trakcie których w zorganizowanych konferencjach edukacyjnych i warsztatach opracujemy programy wsparcia i kalendarz działalności na następny rok wraz z zabezpieczeniem środków finansowych na ten cel w budżecie miasta.
-
Zadbamy o utworzenie lokalnych miejsc interwencyjnego pobytu dla nieletnich, by problemy wychowawcze, z jakimi borykają się funkcjonariusze publiczni i rodzice, można było rozwiązywać na miejscu.
-
Wesprzemy w działaniach Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sanoku. Zadbamy o godne warunki nauki oraz rozwój podopiecznych ośrodka.
-
Sanok będzie miastem ze sprawnie działającą opieką zdrowotną.
-
Będziemy wspierać starostwo powiatowe w działaniach prowadzących do jak najszybszego utworzenia w sanockim szpitalu nowoczesnego i przyjaznego specjalistycznego oddziału położniczo-noworodkowego i ginekologicznego.
-
Wspierać będziemy rozwój lokalnego rynku niepublicznych usług medycznych i pielęgnacyjnych, stających się ważną gałęzią nowoczesnej gospodarki i mających coraz większy wpływ na zdrowie społeczeństwa.
-
Działając wspólnie z Powiatem, stworzymy mechanizm zachęt dla lekarzy-specjalistów, zachęcający ich do podjęcia pracy w placówkach służby zdrowia w Sanoku
-
Pozyskamy środki finansowe i zainwestujemy w unowocześnienie i poprawę jakości usług w ramach działalności miejskiej Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Miejskie przychodnie podniosą jakość swoich usług.
IV Kultura, Edukacja, Sport
-
Sanok miastem kultury, wrócimy do idei Sanoka jako regionalnego ośrodka kultury, budując jego wizerunek na bazie posiadanych mocnych marek (instytucje, artyści, animatorzy) i rozwijając nowe.
-
Sanok to gwarancja wysokiego poziomu kultury, wolnej i chronionej przed wszelkimi próbami cenzury. To Sanok wspierający systematycznie, a nie okazjonalnie, kulturę i sztukę.
-
Chcemy powołania Alternatywnego Centrum Kultury, prowadzonego przez organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne. Będziemy sprzyjać kulturalnemu rozwojowi sanockiej przestrzeni publicznej, by stawała się atrakcyjnym i coraz ciekawszym miejscem dla sanoczan i ich gości.
-
Wprowadzimy Kartę Sanocką, gwarantującą mieszkańcom ulgi w opłatach za parkowanie, tańsze bilety w komunikacji miejskiej, a także bilety do kin i teatrów oraz na imprezy sportowe.
-
W dzielnicach wymagających rewitalizacji udostępnimy artystom wolne lokale i stworzymy tam osiedlowe minicentra aktywności kulturalnej.
-
Zbudujemy markę dużej miejskiej imprezy letniej przyciągającej sanoczan i turystów do licznego udziału. Stanie się ona wizytówką miasta. Oprócz niej będziemy realizować cykl wakacyjnych imprez plenerowych (filmowych, muzycznych, teatralnych), które podniosą atrakcyjność turystyczną Sanoka.
-
Stworzymy miejski program edukacji artystycznej dla uczniów sanockich szkół podstawowych, realizowany cyklicznie w trakcie szkolnego roku.
-
Zapewnimy wsparcie dla wartościowych imprez i przedsięwzięć kulturalnych, których organizacja z przyczyn finansowych została w ostatnich latach zawieszona lub mocno ograniczona.
-
Wzorem innych miast, utworzymy miejski fundusz grantowy – który będzie wspierał ciekawe propozycje kulturalne.
-
Stworzymy mechanizmy (miejski program wydarzeń kulturalnych) zapewniające lepszą koordynację organizowanych w Sanoku imprez artystycznych.
-
Sanok to bezpieczeństwo związane z oświatą i edukacją. To dbałość o nauczycieli, uczniów i rodziców.
-
Zamiast likwidować szkoły, będziemy podnosić jakość nauczania w nich. Niż demograficzny to szansa na podwyższenie poziomu jakości edukacji. Trzeba ją bezwzględnie wykorzystać.
-
Do sanockich szkół powróci profilaktyka zdrowotna. 80% dzieci w wieku 6–12 lat ma problemy z próchnicą. W związku z tym utworzymy miejski „dentobus”, który pozwoli dbać o stan uzębienia dzieci i młodzieży.
-
Zapewnimy przyjazne i bezpieczne szkoły, osiągające wysoki poziom kształcenia. Towarzyszyć temu będzie świadomość, że nie jest to możliwe bez kompetentnej i należycie opłacanej profesjonalnej kadry nauczycieli i pedagogów. Wydatków na publiczną edukację nie można przedstawiać jako balastu, obciążenia gminnego budżetu, ale jako cenną inwestycję w najmłodszych mieszkańców i przyszłość wspólnoty.
-
Zadbamy o opiekę medyczną w szkołach, wzmocnimy rolę pedagogów i psychologów. Szkoła to pierwsza i dla wielu osób jedyna instytucja, która mogłaby kierować dzieci do lekarzy specjalistów, a także prowadzić edukowanie najmłodszych w zakresie prawidłowego, zdrowego odżywiania i przeciwstawiania się chorobom cywilizacyjnym.
-
We współpracy z powiatem wytyczymy ścieżki edukacji, co pozwoli dzieciom i młodzieży rozwijać swoje zainteresowania np. muzyczne, sportowe, naukowe poprzez wszystkie etapy kształcenia, czyli od przedszkola aż po uczelnię wyższą.
-
Zadbamy o właściwą edukację dzieci i młodzieży w zakresie IT, zapewnimy nauczycielom informatyki faktyczne wsparcie w ich szkolnych działaniach tak, by więcej czasu mogli poświęcić uczniom i pracy dydaktycznej.
-
Sanok będzie miastem kreatywnym w rozwoju sportu i rekreacji.
-
Zrealizujemy koncepcję remontu i rozbudowy infrastruktury toru lodowego „Błonie”, łącząc realizację i finansowanie przedsięwzięcia przy współpracy z Ministerstwem Sportu – to zadanie wpiszemy na listę strategicznych inwestycji sportowych w Ministerstwie Sportu.
-
Będziemy wspierać rozwój sportu szkolnego, amatorskiego i kwalifikowanego, reagując na zapotrzebowanie środowiska sportowego.
-
Zwiększymy środki finansowe przeznaczone na sport młodzieżowy, waloryzując je co roku.
-
Dogłębnej analizie poddamy szanse i celowość utworzenia w Sanoku Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
-
Stworzymy miejsca do rekreacji i uprawiania sportu dla rodzin tam, gdzie ich jeszcze nie ma. Zadbamy o ogródki jordanowskie, place zabaw, orliki oraz inne obiekty sportowo-rekreacyjne.
-
Stworzymy fundusz na wsparcie sportu kwalifikowanego, który będzie stanowił stały procentowy odpis z dochodów miasta. Stworzymy regulamin podziału tego funduszu z uwzględnieniem wyników i walorów promocyjnych dla miasta danego klubu.
-
Będziemy rozwijać i unowocześniać branżę turystyczno-rekreacyjną, jako ważny element rozwoju gospodarczego Sanoka i okolic. Szeroki wachlarz usług gastronomicznych, zróżnicowana baza noclegowa, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe, imprezy, sportowe i turystyczne, wszystko to będzie przedmiotem autentycznego zainteresowania samorządu miejskiego i wspierane w miarę możliwości finansowych.
-
Wraz z branżą turystyczną stworzymy jeden miejski turystyczny portal, który kompleksowo będzie prostym drogowskazem dla turystów.
-
Poczynimy starania o pozyskanie inwestora zainteresowanego budową hotelu 4-gwiazdkowego.
V Nowoczesne zarządzanie miastem, ekologia i współpraca z sąsiadami
-
Sanok będzie miastem atrakcyjnym, obniżymy koszty życia w naszym mieście, które obecnie są jednymi z najwyższych w regionie.
-
Inwestycje w energię odnawialną, termomodernizację czy wsparcie dla mieszkańców przy wymianie przestarzałych systemów grzewczych podniosą efektywność energetyczną i wpłyną na poprawę jakości powietrza oraz ograniczą koszty.
-
Sanok będzie miastem nowocześnie zarządzanym, z wykorzystaniem technologii informacyjnej (IT).
-
Utworzymy sieć darmowych, bezpiecznych punktów dostępu do Internetu, które powstaną w oparciu o wszystkie placówki miejskie (szkoły, urzędy, przedszkola, inne instytucje).
-
W wybranych miejscach stworzymy miejsca odpoczynku z dostępem do punktów ekologicznego ładowania smartfonów
-
Zagwarantujemy brak cenzury w internetowej przestrzeni publicznej Sanoka. Każdy mieszkaniec sam zdecyduje w jaki sposób będzie korzystał z sieci. Chcemy jak najszerzej współpracować z mieszkańcami, dlatego wykorzystamy Internet jako źródło komunikacji interpersonalnych w mieście.
-
Nauczymy urzędy działania opierającego się na wzajemnym zaufaniu, eliminując niepotrzebne bariery technologiczne. Dostarczając odpowiednich narzędzi ICT zadbamy, by wzrosła efektywność współpracy samorządów między sobą i współpracy samorządów z mieszkańcami Sanoka i okolic.
-
Odbudujemy dobre relacje z sąsiednimi samorządami. Wspólnie zbudujemy modelowy przykład współpracy samorządów.
-
Naprawimy relacje z mieszkańcami przyległych gmin. Mamy wspólne interesy, wspólnych znajomych, rodziny – mamy współpracować i w zgodzie wspólnie planować przyszłość.
-
Będziemy zabiegać, aby wspólnie z naszymi sąsiednimi gminami doprowadzić do zbudowania i działania schroniska dla zwierząt. Wspólnie z wolontariuszami z sanockiego przytuliska skonsultujemy i wybierzemy najlepsze rozwiązania lokalizacyjne.
-
Wrócimy do idei budżetu obywatelskiego, mieszkańcy muszą mieć poczucie współdecydowania o kluczowych inwestycjach w mieście.
Copyright © 2024 KWW Demokraci Ziemi Sanockiej | Finansowane ze środków KWW Demokraci Ziemi Sanockiej